Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 23 kwietnia 2024 imieniny: Jerzy, Wojciech

 

 

 

"Kocierz wieś od lasu nazwanego Kocierz i rzeki z niej płynącej, a zwłaszcza, że tam poddani Państwa Ślemieńskiego w tymże miejscu kotelnicę albo kocierz owiec miewali, gdzie młode owce to jest jagnięta kociły się..."
/Andrzej Komoniecki/.

 

 

SOŁECTWO KOCIERZ RZYCHWAŁDZKI

Kadebcja Sołtysa i Rady Sołeckiej w latach 2019-2024

Sołtys - Halina Świętek

Skład Rady Sołeckiej:

            Iwona Gibas

            Marta Konior

            Robert Urbański



Mała wioska na przedłużeniu Kocierza Moszczanickiego, o szczególnych walorach turystycznych, widokowych i krajobrazowych. Położona 11 km na północny wschód od Łękawicy. Zajmuje obszar 1641 ha i liczy 287 mieszkańców (stan na dzień 4.11.2020 r.). W 1981 roku wzniesiono kościół kaplicę, o oryginalnej bryle, harmonizującej z górskim otoczeniem. Wzdłuż wsi prowadzi jedna z najbardziej malowniczych dróg w kraju - Gościeniec Kocierski - najstarszy bity trakt handlowy. Droga liczy 27 km i prowadzi przez Przełęcz Kocierską. Zbudowana została latach 1784-1789 i zaliczana jest do najbardziej malowniczych w Polsce. Wzdłuż drogi zauważyć można liczne przydrożne kapliczki będące dowodem istnienia osadnictwa w tych terenach.

W Kocierzu Rychwałdzkim znajduje się Kaplica pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, Kamień węgielny pod jej budowę poświęcił ks. Kardynał Karol Wojtyła w 1978 r. Oryginalna i piękna bryła świątyni wtapia się w przepiękny, górski krajobraz. To tu rozpoczyna się Droga Krzyżowa, jest  wyrazem pamięci i wdzięczności lokalnej społeczności, w 100 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Stanowi wotum wdzięczności w 45 rocznicę wmurowania kamienia węgielnego i otrzymania pozwolenia na budowę Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim. Jednocześnie mieszkańcy pragnęli uczcić 40 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły  na Stolicę Piotrową w Rzymie. Wszystkie te wydarzenia były dla lokalnej społeczności ogromnie ważne i w związku z tym zrodziła się potrzeba ich upamiętnienia, a tym samym dbania o własną tożsamość, wyznawane wartości i historię. Stacje Drogi Krzyżowej, zostały rozmieszczone na odcinku od Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim do miejscowości Łysina, na trasie biegnącej zielonym szlakiem. Są to głazy kamienne, na której zostały umieszczone tablice granitowe z nazwą stacji i krótkimi myślami Jana Pawła II.

We wsi działa Koło Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem Haliny Świętek oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Prezesem Tomaszem Świętkiem na czele.

 

Zobacz profil na Facebooku