Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 29 marca 2024 imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

HISTORIA OSP w Lysinie

Ochotnicza Straz Pozarna w Lysinie zostala zalozona 28 lutego 1960 roku na walnym zgromadzeniu wiejskim. OSP powstala z inicjatywy soltysa wsi Franciszka Bialek, który zostal wybrany na Prezesa. W duzym stopniu do zalozenia OSP przyczynili sie równiez dzialacze wsi, min. Józef Satlawa, Franciszek i Stefan Wnetrzak, Jan i Eugeniusz Mieszczak i inni.

Zaraz po zalozeniu jednostki, druhowie za pomoca wlasnego materialu przerobili budynek starej szkoly w czynie spolecznym na swietlice gromadzka, gdzie odbywaly sie zebrania, szkolenia oraz organizowano zabawy. W 1965 roku odbyly sie wybory Zarzadu Stowarzyszenia i funkcje Prezesa objal Jan Gradek pelniac ja do 1980 roku. W 1980 roku Prezesem zostal Jan Watroba - soltys wsi. W tym samym roku na wniosek Prezesa i przy pomocy druhów pod patronatem Urzedu Gminy Gilowice -Slemien zostala rozpoczeta budowa remizy OSP, sklepu spozywczego i pomieszczen dla KGW, która w pelni popieral urzednik gminny - Wladyslaw Szwed, Józef Pal oraz prezes Gminnej Spóldzielni "Samopomoc Chlopska" - Józef Mrózek. Mieszkancy wlasnym nakladem pracy wykopali lawice i wylali lawy, pomagali przy rozladunku materialów budowlanych a takze przekazali drewno na budowe. W 1990 roku oddano w budynku OSP do uzytku sklep, sale widowiskowa i sale dla KGW. W 1991 roku Prezesem na okres jednego roku zostal Marian Gradek. W 1992 roku odbyly sie wybory i Prezesem zostal Jan Watroba, który pelni te funkcje nadal (2009). W 2000 roku przy pomocy sponsora Marka Tabaki z Tych zostal ocieplony budynek styropianem i tynkiem akrylowym, wykonano instalacje wod-kan sanitariatów, wymalowano sale.



W tym samym roku jednostka obchodziła jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Nastąpiło uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku remizy oraz ufundowanej z okazji jubileuszu figury św. Floriana. Posąg wysokości 180 cm, wykonany został z drewna pochodzącego z łysińskich lasów. Figurę wyrzeźbił Pan Olek Witek z Tychów. Figura umieszczona została pod lipą górującą nad wsią, obok remizy strażackiej.

Jednostka w tym czasie liczyła 35 druhów i druhen ( 14 czynnych, 8 wspierających, 8 druhen, 5 druhów MDP )

W 2001 roku jednostka otrzymała samochód terenowy typu "UAZ".

W 2002 roku została założona drużyna żeńska, która uczestniczyła co roku w Gminnych zawodach Sportowo - Pożarniczych zajmując czołowe miejsca.


Zdjęcie 6 Uroczyste przekazanie samochodu bojowego MERCEDES SPRINTER TDI 4x4, Okrajnik 19 czerwiec 2004

W 2005 r w ramach projektu z Euroregionu Beskidy pn. "Wspólne nawiązywanie nowych kontaktów wzajemnej współpracy" realizowanego przez Gminę Łękawica i słowacką gminę Vavrecka odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka w Łysinie. Uroczystość zbiegła się z jubileuszem 45 -ciolecia jednostki. Zebrały się wszystkie drużyny strażackie z Gminy Łękawica z Gilowic oraz z zaprzyjaźnionej gminy Vavrećka (Słowacja). Podniosłą atmosferę zapewniła obecność wielu niezwykłych gości, min.: obecny był gen.bryg. Zbigniew Meres - Wiceprezes Z.G.ZOSP RP, który wręczył strażakom z Łysiny dwa bojowe, specjalistyczne mundury, nadbryg. Janusz Skulich - Śląski Komendant Wojewódzki PSP, Starosta gminy Vavrećka - Pavol Holmik ze soją drużyną strażacką, Wójt Gminy Łękawica Stanisław Baczyński i inni.

Obecnie jednostka reprezentowana jest przez Zarząd w składzie:

Prezes - Jan  Wątroba

Wiceprezes - Antoni Wolny

Naczelnik - Daniel Kraka

Sekretarz - Elżbieta Satława

Skarbnik - Ryszard Satława

Gospodarz - Irena Wątroba

Członek - Kornelia Wątroba

Zobacz profil na Facebooku