Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 19 kwietnia 2024 imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Położona jest w pięknym masywie górskim Beskidów u podnóża Beskidu Małego, na wysokości od 400 do 700 m n.p.m. Zajmuje obszar 42 km2 a zamieszkuje ją 4407 mieszkańców. Od północy Łękawica graniczy z gminami Porąbka i Andrychów, od strony wschodniej ze Ślemieniem, a od południa z gminą Gilowice, zaś od zachodu z miastem Żywiec i na niewielkim odcinku z gminą Czernichów. 

Podzielona jest na 5 sołectw: Łękawicę, Kocierz Moszczanicki, Kocierz Rychwałdzki, Okrajnik i Łysinę. Stoki wzniesień rozcięte są siecią dolin płynących przez nią potoków zasilających Kocierzankę, która wije się po terenie całej gminy uchodząc na granicy z Gilowicami do rzeką Łękawka, a dalej do Soły. Północna granica gminy biegnie naturalną linią w terenie - grzbietem pasma Leskowca - Łamanej Skały, przez Jaworzynę (861 m n.p.m.), Góry Maleckie (844 m n.p.m.) Przełęcz Kocierską. Pozostałe granice nie mają charakteru naturalnego. 

Najwyższe wierzchołki gminy znajdują się w grzbiecie ograniczającym ją od północy. Góra Wielka osiąga wysokość 875 m n.p.m zaś Cieszków Groń osiąga wysokość 775 m. n.p.m. Punkt najniższy w gminie leży na wysokości około 360 m n.p.m w miejscu gdzie Kocierzanka opuszcza teren gminy uchodząc do rzeki Łekawki. 

Około 70% powierzchni gminy stanowią kompleksy leśne o zróżnicowanym drzewostanie. Bliskość zbiornika wodnego jakim jest jezioro Żywieckie sprawa, że nie tylko można tutaj wspaniale wypocząć, ale można również zażywać różnych form sportów wodnych. 

Od wejścia w życie reformy administracyjnej kraju w dniu 1 stycznia 1999 roku Gmina Łękawica jest jedną z 166 gmin województwa śląskiego i jedną z 15 gmin powiatu żywieckiego

Zobacz profil na Facebooku